Z danych Eurostatu wynika, że w grupie 25-34-latków 30 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn w Polsce mieszka wciąż z rodzicami. Unijna średnia to odpowiednio 20 i 32 proc. Tymczasem w krajach nordyckich: Danii, Finlandii i Szwecji odsetek kobiet, które nie opuściły domu rodzinnego, nie przekracza 0,5-2 proc., mężczyzn zaś – 3-8 proc.
Natomiast na Słowacji, w Słowenii i Grecji z rodzicami mieszka wciąż 42-36 proc. kobiet w wieku 25-34 lata. Jeśli chodzi o mężczyzn, najczęściej w rodzinnym domu pozostają Bułgarzy, Słoweńcy, Grecy i Słowacy (61-56 proc.). Eurostat nie podaje, czy dzieje się tak z wyboru, czy też raczej z konieczności.
Chęć (i możliwości) szybkiego uniezależnienia się od rodziców widać już wśród obywateli krajów nordyckich w wieku 18-24 lata. W Danii tylko 27 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn w tym wieku mieszka wciąż z rodzicami, w Finlandii odpowiednio 32 i 50 proc., a w Szwecji – 37 i 40 proc. Na Malcie, Słowacji i w Słowenii ten odsetek zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn przekracza 90 proc.
Według Eurostatu, w Polsce blisko 81 proc. kobiet i 89 proc. mężczyzn w wieku 18-24 lata żyje wciąż pod jednym dachem z rodzicami. To także powyżej średniej unijnej, która wynosi odpowiednio 71 i 81,5 proc.
Dla pozostawania w domu duże znaczenie ma to, czy młodzi ludzie kontynuują jeszcze naukę – wśród mieszkających z rodzicami 55 proc. uczy się albo studiuje; w Polsce ten odsetek sięga 65 proc. Okazuje się też, że praca zarobkowa niekoniecznie pozwala na wyprowadzkę z domu rodzinnego – 51 proc. młodych Europejczyków w wieku 18-34 lata mieszkających z rodzicami ma stałą albo dorywczą pracę.
Źródło: PAP, Nauka w Polsce
CytujSkomentuj
a mieszkanie z mamą i tatą jest wygodne
CytujSkomentuj
Jeśli twój mąż lub partner jest zapatrzony w swoją matkę, uwielbia się spowiadać się z waszego życia? Z każdym problem zgłasza się do mamusi po pomoc a jej zdanie jest najważniejsze? Zgłoś się do programu Miasto Kobiet. Pisz na a.lubawska@tvn.pl lub dzwoń 516444962