ikona1234jedzenie_dom
Ela Makos
02/11/2016

Wiele pomysłów na chleb tostowy

Chleb tostowy to nie tylko pomysł na szybki i ciepły posiłek. To również podstawa do stworzenia niebanalnych dań z jego udziałem. Co oryginalnego może powstać z takiego chleba?

Wynaleziono go nie w XX wieku, a dużo wcześniej. Pierwsze bochenki chleba przypominającego ten tostowy przygotowano w II połowie XVIII wieku w Holandii i Francji. To nie tam zrobił on jednak największą karierę. Prawdziwą popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych dzięki firmie kolejowej Pullman. To właśnie w wagonach tych pociągów na początku XIX wieku sprzedawano kanapki przygotowane na bazie chleba tostowego.

Potem przyszedł czas na toster i opiekacz, które to urządzenia zrewolucjonizowały znane dotychczas kanapki z chleba tostowego. O popularności tego pieczywa świadczy też fakt, że ten wyjątkowy rodzaj chleba „dotarł” nawet na francuskie akademie, gdzie część zajęć z piekarstwa poświęcona jest technologii jego wypieku.

Czym właściwie wyróżnia się chleb tostowy? Najważniejsza jest jego sprężystość i miękkość. To pieczywo dla każdego – chleb tostowy świetnie smakuje zarówno na słono, jak i na ostro czy słodko. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się kolejne sposoby na to, aby wykorzystać chleb tostowy.

Zazwyczaj wykorzystujemy go do zrobienia tradycyjnych tostów z dżemem czy serem i szynką. Bez trudu możemy jednak wykorzystać ten rodzaj chleba, aby skomponować oryginalne dania, które będą się wyróżniać zarówno wyglądem jak i niebanalnym smakiem. Stawiając na ciekawe pod względem wizualnym śniadanie warto wyciąć w kromce foremką np. kształtu serca, ułożenie jej na patelni, a następnie wbicie w środek jajko. Delikatnie ścięte jajko, połączone z chrupiącym opieczonym pieczywem będzie szybkim sposobem na smaczne śniadanie we dwoje, podane np. do łóżka.

Chleb tostowy może być również podstawą do zrobienia… muffinek. Wystarczy jedynie oderwać skórkę od chleba, rozwałkować jegośrodek, a potem wyłożyć nim nasmarowane masłem foremki. Potem wlewamy do każdej z foremek roztrzepane jajko i dodajemy plasterek boczku. Całość należy piec przez około 15 minut w temperaturze 180 stopni.

Co ciekawe, okazuje się, że chleb tostowy przydaje się także jako składnik naleśników. Gdy przygotowanie ciasta na naleśniki może się okazać zbyt długotrwałe można użyć wspomnianego już chleba tostowego. Należy jednak rozwałkować jego kromki, obtoczyć w jajku, a potem dodać do środka składniki, na które akurat mamy ochotę. Tych pomysłów na wykorzystanie chleba tostowego może być sporo. Dzięki nim można jednak wyjść poza standardowe spojrzenie na ten rodzaj chleba i spróbować czegoś naprawdę pysznego.

Źródło: Sfera Group

ikona1234jedzenie_dom
ikona1234jedzenie_dom

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.