Kto może się poddać liposukcji?
Liposukcja to jedna z metod walki z nadwagą. Główne wskazania to nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach, podbródku, plecach. Zabieg liposukcji to spory szok dla organizmu, dlatego jednorazowo można usunąć maksymalnie trzy litry tkanki tłuszczowej, natomiast przy dużej nadwadze powtórzenie zabiegu jest możliwe dopiero po upływie określonego czasu. Jak przy każdej obciążającej organizm operacji tak i w przypadku liposukcji są pewne przeciwwskazania do zabiegu: cukrzyca, ciąża, nadciśnienie, choroby serca, choroby wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne. Pacjent przed zabiegiem musi przejść wszystkie badania kontrolne i dopiero na ich podstawie lekarz prowadzący może wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiego zabiegu.
Jak wygląda zabieg?
Sześć godzin przed zabiegiem nie wolno jeść i pić. Następnie pacjent jest znieczulany przez anestezjologa – rodzaj znieczulenia dobiera się w zależności od techniki zabiegu oraz partii ciała poddawanej liposukcji. Główne metody to liposukcja tradycyjna, mokra, bardzo mokra, laserowa, ultradźwiękowa, techniką PAL lub tumescent.
Trzy pierwsze metody polegają na tym, że przez nacięcie w skórze wprowadzane są aparaty odsysające tłuszcz, metoda UAL wykorzystuje fale ultradźwiękowe, z kolei technika PAL to wykorzystanie rurki ssącej z bardzo wysoką prędkością ssania. Tumescent natomiast to zastrzyki ze specjalnymi roztworami często łączone z techniką laserową – zimny laser rozpuszcza tłuszcz. Operacja trwa średnio od dwóch do sześciu godzin.
Okres rekonwalescencji po zabiegu
Na przykład w klinice www.drchecinski.pl, gdzie wykonuje się zabiegi liposukcji, pacjent spędza po zabiegu jedną do dwóch dób. Jeśli nie wystąpią komplikacje, do pracy można wrócić po dwóch tygodniach, lecz z normalną aktywnością należy się wstrzymać jeszcze przez miesiąc. Obowiązkowo trzeba nosić specjalne ubranie uciskowe, smarować rany pooperacyjne specjalistycznym kremem, przyjmować leki przeciwzakrzepowe i stawiać się na kontrole lekarskie w wyznaczonym terminie. Opuchlizna i bolesność operowanych miejsc są czymś normalnym, lecz gdy ból jest zbyt silny, a rany nie goją się i krwawią, konieczna jest wizyta u lekarza. Ignorowanie zaleceń pooperacyjnych może zakończyć się poważnymi komplikacjami, a nawet zagrożeniem życia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.