– W stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach, możemy zaobserwować pewne trendy w modzie. Jeszcze nie tak dawno temu, ktoś, kto przychodził do gabinetu oczekiwał efektu doskonałego. Zęby musiały być śnieżnobiałe, idealnie równe, ktoś by powiedział jak od linijki. Nie muszę dodawać, że efekt był sztuczny. Na szczęście pacjenci, za namową swoich lekarzy, stawiają na naturalność – przekonuje lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA z Gliwic. Każdy marzy o uśmiechu, którego nie powstydziłyby się gwiazdy ekranu lub estrady. Co jednak uderza w tzw. Hollywood smile? – Wystarczy zerknąć na zdjęcie jakiejś gwiazdy, większość z nas nie jest w stanie stwierdzić, czy zęby celebrytów są naturalne czy może to efekt wizyty u stomatologa. I w tym tkwi sekret sztuki stomatologii estetycznej. Na co zwracać uwagę?
Przed przystąpieniem do poprawiania swojego uśmiechu powinniśmy najpierw zadbać o stan zdrowia swoich dziąseł. Zdrowe dziąsło powinno być w kolorze koralowym i wypełniać przestrzenie między zębami. Dopiero potem możemy skupić się na wyglądzie zębów – tłumaczy dr Nowak. Jest kilka zasad, których stomatolog powinien przestrzegać. Linia szyjek górnych zębów powinna przebiegać na równi z linią górnej wargi. Z kolei linia brzegów zębów powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi. Ważne jest, by brzeg zębów był na różnych poziomach, a środkowe zęby były nieco dłuższe od bocznych. Gdy zęby są zbyt równe może to oznaczać, że pacjent cierpi na bruksizm, w wyniku którego brzegi zębów są starte. Podobnie szkliwo – musi być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, odbijać światło, przy końcach lekko je przepuszczać.
Pojęcie estetyki w stomatologii nie zawsze jest jednoznaczne. – Nawet śnieżnobiałe, równe zęby nie będą estetyczne, jeżeli nie współgrają harmonijnie z całą twarzą pacjenta stanowiąc tylko oderwany fragment całości. Dlatego też planując z pacjentem leczenie, stomatolog powinien zwracać uwagę na całą twarz i dopasować nowy uśmiech do jej wyglądu. Odwiedzając gabinet, pacjent ma prawo oczekiwać, że efekt końcowy wizyty nie wzbudzi u jego znajomych podejrzenia, że uśmiech to nie dzieło natury tylko stomatologa – wyjaśnia dr Nowak.
W każdej dziedzinie medycyny lekarze popełniają błędy w sztuce. I o ile w innych dziedzinach efekt może być katastrofalny dla zdrowia pacjenta, tak w stomatologii estetycznej odbije się tylko na jego wyglądzie. Jakie błędy najczęściej popełniają lekarze? – Ze wszystkim można przesadzić. Bardzo często zdarza się, że po wizycie u stomatologa zęby są… zbyt białe, a przecież nie o to chodzi. Biel ma być naturalna. Kiedy indziej zęby są zbyt równe. Co bardzo ważne, nieraz po wizycie u stomatologa po prostu zębów nie widać, ponieważ nie wystają one poza krawędzie ust. Po co zatem taki uśmiech, którego nie widać – pyta retorycznie lek. stom. Bartosz Nowak.
CytujSkomentuj
Ja właśnie myślę od jakiegoś czasu nad wybieleniem zębów, choć o dwa lub trzy tony, ale czytałam że wtedy powinnam zmienić plomby w kilku zębach, by się nie odznaczały jako te bardziej widoczne. No i to mnie w sumie powstrzymuje. Stosuję więc pasty ziołowe, bardzo delikatnie wybielające i wydaje mi się, że ten efekt jest.