Niebezpieczna mieszanka jaką jest smog składa się przede wszystkim z powietrza połączonego ze spalinami. Zawiera metale ciężkie, pyły, a także tlenki azotu i dwutlenek siarki. Te wszystkie niezdrowe składniki powodują, że skóra ma ziemisty kolor i traci naturalną elastyczność, a następnie dużo szybciej się starzeje. Fatalny stan powietrza w miastach w i tak trudnym już dla skóry zimowym okresie, nie ułatwia pielęgnacji. W efekcie skóra robi się szorstka, nieprzyjemna w dotyku oraz podatna na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia.
– Nasza skóra ma bezpośredni kontakt z nieczystym powietrzem. Smog oprócz tego, że zanieczyszcza skórę, może również doprowadzić do poważnych problemów. Podwyższa wrażliwość na czynniki zewnętrze co powoduje, że może wystąpić atopowe zapalenie skóry, alergia oraz egzema. A z nimi nie jest już tak łatwo sobie radzić. Kiedy skóra pochłania niebezpieczne mieszanki staje się bardziej sucha i powstają w niej utleniacze, które wpływają na jakość kolagenu, elastyny oraz lipidów przyczyniając się do szybszego procesu starzenia – wyjaśnia kosmetolog Katarzyna Przyborek.
Prawidłowa ochrona przed smogiem wiąże się przede wszystkim z unikaniem ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Aby zadbać o skórę należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji odpowiednie nawyki. Poprawę kondycji można uzyskać dzięki codziennemu dokładnemu oczyszczaniu. Do tego najlepsze będę olejki oczyszczające, które doskonale radzą sobie z pozostałościami makijażu i wydobywają z porów wszelkie zanieczyszczenia. Należy wybrać preparaty dostosowane do rodzaju skóry.
Po każdym rytuale oczyszczania należy nałożyć kosmetyk o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Najlepiej stosować go dwa razy dziennie. Rano pozwala on zabezpieczyć skórę przed wolnymi rodnikami, a wieczorem zlikwidować te które nagromadziły się w ciągu dnia. Ostatnim filarem pielęgnacji jest wzmocnienie. Podstawą antysmogowej pielęgnacji jest stosowanie naprawczych kosmetyków. Ważne jest aby wzmacniać i uszczelniać warstwę hydrolipidową, a także zmniejszyć podrażnienia i nawilżyć skórę.
Najlepszymi antyoksydantami na smog są: witamina E, która uszczelnia płaszcz lipidowy, kwas ferulowy, który łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne oraz zielona herbata, która nawilża oraz łagodzi uczucie pieczenia. Warto stosować również witaminy z grupy B wspomagające produkcję komórek skóry oraz witaminę C, zmniejszającą przebarwienia i działającą przeciwzapalnie. Nie należy unikać również kosmetyków obudowujących, bogatych w ceramidy. Ważne aby stosowane produkty zawierały również filtr UV. Inne warte uwagi składniki o działaniu odbudowującym to masło shea, które połączone z kwasem hialuronowym zapewnia odwodnionej skórze konieczne nawilżenie.
Domową pielęgnację warto uzupełnić zabiegami w gabinetach. Jednym ze skuteczniejszych metod jest na przykład infuzja tlenowa. Dotlenienie skóry jest niezwykle ważne ponieważ gdy nie otrzymuje ona odpowiedniej ilości tlenu, zaczyna szybciej się starzeć, cera szarzeje a procesy regeneracji komórkowej znacznie spowalniają. Efektem tego są bardziej widoczne i liczne zmarszczki, utrata elastyczności, stany zapalne, nieestetyczne przebarwienia i ogólne osłabienie kondycji skóry.
Infuzja tlenowa to zabieg, który jest oparty na technologii tlenu hiperbarycznego czyli tlenu pod ciśnieniem, za pomocą którego dostarcza się w głąb skóry aktywne składniki, np. pochodzące z serum. Odpowiednie ampułki dobierane są w zależności od rodzaju skóry. Dzięki możliwościom jakie daje zabieg można zaaplikować skórze odpowiednie odżywcze i nawilżające składniki. Skóra po takim zabiegu jest zadbana nie tylko na zewnątrz, ale również w głębszych warstwach.
Pomocnym rozwiązaniem w walce smog kontra zdrowa skóra jest także mezoterapia, która stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się głęboko nawilżona.
– Skuteczność tego zabiegu polega na dwóch mechanizmach. Po pierwsze nakładane na skórę preparaty głęboko ją nawilżają i odżywiają. Po drugie poddana iniekcji, czyli nakłuciu skóra jest pobudzona do samoregeneracji, czyli produkcji naturalnych substancji ją rewitalizujących. Odpowiednie czynniki uwalniane w skórze stymulują komórki macierzyste, pobudzają tworzenie kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów oraz innych składników. Inicjują zatem i przyśpieszają procesy autoregeneracji i odbudowy tkanek, dzięki czemu zyskujemy zdrową odżywioną skórę – wyjaśnia Katarzyna Przyborek.
Wpływ smogu na nasz organizm jest zauważalny często dopiero po jakimś czasie, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże. W tak trudnym dla skóry zimowym okresie niezwykle ważna jest domowa pielęgnacja w połączeniu z profesjonalnym wsparciem kosmetologicznym. Łącząc właściwą pielęgnację domową z zabiegami w gabinecie jesteśmy w stanie skutecznie przeciwstawić się smogowi.
Źródło: informacja prasowa (Innovation PR)
CytujSkomentuj
No ja właśnie tak robię – że to, co mogę, robię w domu sama, jako pielęgnację, ale już poważniejsze zabiegi, np. bardziej ostry peeling – oddaję w ręce specjalistom. Tyle dobrego, że raczej cerę mam dość dobrą, nie palę, piję okazjonalnie a to na pewno ma wpływ na stan skóry.