Odpowiada dr Janina Karaś, lekarz hematolog ze Stalowej Woli.
Dorosły osoba ważąca 60 – 70 kilo po 1 piwie będzie miała dawno przekroczony stan wskazujący na spożycie (granica prawna to 0,2 promila). Alkohol w tej ilości wpływa na upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia równowagi, powoduje też chwilową euforię. Jeśli mowa o usuwaniu alkoholu, to jego niewielkie ilości (5 proc.) są wydalane w postaci niezmienionej (jako alkohol) wraz z potem, moczem i oddechem. Cała reszta tj. 95 proc. wypitego alkoholu musi ulec przemianom chemicznym i dopiero w zmienionej formie zostanie usunięta z organizmu. Takie używki jak kawa spowalniają tempo wydalania alkoholu ze krwi.
Przeciętna szybkość usuwania alkoholu, który dostał się do organizmu wynosi ok. 10 gramów czystego alkoholu na godzinę. Istnieją niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi ludźmi jeżeli chodzi o tempo metabolizowania alkoholu (można przyjąć że jest to +/- 2gramy) . Mężczyzna o wadze 80-ciu kilogramów musiałby czekać ok. 2 godzin aby z jego organizmu zniknęły wszelkie ślady alkoholu po wypiciu piwa. Tego procesu nie da się przyspieszyć żadną metodą. Alkohol „nieprzerobiony” czeka w krwioobiegu niejako „na swoją kolejkę”. Jedynym czynnikiem skutecznie usuwającym promile jest czas.
Wzór na obliczenie stężenia alkoholu we krwi:
Stężenie alkoholu (w promilach) = ilość czystego 100 proc. alkoholu (w gramach)/waga ciała (w kilogramach) x 0,7 (dla mężczyzn) lub x 0,6 (dla kobiet)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.