W pracy spędzamy codziennie wiele godzin, dlatego też powinnimy w tym czasie zaspokajać 60% dziennego zapotrzebowania organizmu na płyny! Odwodnienie prowadzić może do trudności z koncentracją oraz spadku wydajności w pracy.
Około 60% ludzkiego organizmu składa się z wody, która odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych m.in. trawieniu, transporcie składników odżywczych do komórek, regulacji temperatury ciała. Codziennie organizm traci w wyniku m.in. pocenia się, oddychania i wydalania około 2-3 litrów wody, którą trzeba regularnie uzupełniać. Rodzaj wykonywanej pracy i warunki otoczenia, np. wysoka temperatura, klimatyzacja i ogrzewanie, zmniejszają wilgotność powietrza, zwiększając zarazem zapotrzebowanie na płyny. Często angażujemy się w wykonywane zadania do tego stopnia, że zapominamy o regularnym jedzeniu i piciu. A przecież odpowiednie nawodnienie organizmu przekłada się na dobre samopoczucie i komfort w pracy, np. nawilżenie śluzówek, co jest istotne choćby w zawodach, w których na wytężoną pracę narażone są oczy. Odpowiednie nawodnienie oraz regularne uzupełnianie płynów jest bardzo ważne w zawodach wymagających odzieży ochronnej i wysiłku fizycznego. Strażak, pracownik huty lub fabryki może stracić nawet ponad 2 litry wody na godzinę, ze względu na wysoką temperaturę w miejscu pracy oraz specjalistyczny uniform.
Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego picia małymi łykami, przez cały dzień. Nie kierujmy się jedynie uczuciem pragnienia. W pracy najlepiej przygotować sobie odpowiednią ilość napojów do spożycia – szklanka lub butelka z piciem zawsze powinna być pod ręką. Napoje, w miarę możliwości, powinny mieć temperaturę pokojową- wówczas wypijamy większą ilość. Zaleca się, by przy umiarkowanym wysiłku fizycznym pić przynajmniej jedną szklankę (o pojemności 250 ml) płynów na godzinę. Sięgać możemy po różnorodne płyny, nie tylko po wodę.
Wg zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dorosłe zdrowe osoby powinny pić przeciętnie od 2 – 2,5-l płynów dziennie. Powyższe wartości dotyczą umiarkowanych temperatur i przeciętnej aktywności fizycznej. Szacuje się, że 20-30% zapotrzebowania na wodę pokrywa pokarm, zato 70-80% dostarczają napoje (wszystkie nie tylko czysta woda).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.