zebyikona
Dagna Starowieyska
29/03/2021

Jakie zęby są najbardziej podatne na próchnicę?

Zęby mleczne zawierają mniej minerałów niż stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę.

Na dodatek wielu rodziców bagatelizuje prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci i nie chroni ich przed słodyczami i słodkimi napojami, a to cukry są pożywką bakterii powodujących próchnicę.

Warto przy tym pamiętać, że kobiece mleko także zawiera cukry; stąd w sytuacji, gdy dziecko z wyrżniętymi ząbkami jest karmione nocą, po karmieniu trzeba mu umyć zęby. Jest to o tyle istotne, że podczas snu ślinianki wydzielają mniej śliny niż w czasie czuwania, a to stwarza korzystniejsze warunki do rozwoju próchnicy.

Próchnica diagnozowana jest w naszym kraju u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, a młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio osiem zębów!

Próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy popsute zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej z zębami stałymi. Nie ma co liczyć na to, że problem zniknie razem z wypadającymi mleczakami.Dbać o mleczaki trzeba od momentu, gdy się pojawią, bo jak podkreślają specjaliści, zaniedbanie zębów mlecznych to najkrótsza droga do poważnych problemów z zębami stałymi.

– Higieniczne nawyki dzieci, które mają niebagatelne znaczenie dla późniejszego zdrowia, kształtują się w pierwszych latach życia – przypomina prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może doprowadzić także do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, a to nie pozostaje bez znaczenia – może przyczynić się do rozwoju wad zgryzu i w przyszłości wiązać się z koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego.

- Niezbędnymi elementami zapobiegania chorobie próchnicowej dzieci są: regularne i zgodne z zasadami wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej, regularne wizyty u dentysty połączone z wykonywaniem zabiegów profilaktycznych oraz właściwe nawyki dietetyczne – wylicza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Sześć zasad, które pomogą ci uchronić zęby mleczne twojego dziecka przed próchnicą

  • Nie dawaj dziecku prezentu w postaci swoich bakterii próchnicowych

Nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj jego sztućców ani smoczka. 
Bakterie próchnicotwórcze nie biorą się znikąd – najczęściej dzieciom „dostarczają” je dorośli.

  • Dbaj o zęby dziecka od samego początku, nawet o te, które dopiero się wyrzynają. Pamiętaj o:
  1. oczyszczaniu zębów po karmieniu przed snem i w nocy,
  2. stopniowym ograniczaniu karmienia piersią (i butelką) bezpośrednio przed snem i w nocy,
  3. przyzwyczaj dziecko do zaspokajania pragnienia w nocy wodą,
  4. wraz z pojawianiem się zębów wprowadzaj coraz mniej rozdrabnianych pokarmów
  • Cukier szkodzi mleczakom, więc go unikaj w posiłkach i napojach dziecka

Unikaj dodawania cukru do pokarmów i napojów podawanych dziecku, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia. Bardzo niebezpieczne są słodzone napoje.

  • Woda lepsza dla dziecka niż sok

Dzieci wolą słodkie soki od wody, ale to od Ciebie zależy czy uda się wyrobić mu nawyk picia wody. Nie chodzi o to, aby całkowicie wyeliminować z diety dziecka soki, ale staraj się ograniczyć ich podawanie na korzyść świeżych warzyw i owoców.

  • Zęby dziecka należy myć pastą

Dla zachowania zdrowia zębów mlecznych zalecane jest stosowanie pasty do zębów z fluorem podczas szczotkowania zębów dziecka. Na rynku dostępne są pasty dostosowane do wieku dziecka – nie obawiaj się więc, że przesadzisz z fluorem.

  • Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 12. miesiącem życia dziecka. Stomatolog pomoże ci zaplanować profilaktyczne działania, dzięki czemu zabezpieczysz zęby swojego dziecka, a ono oswoi się  z gabinetem dentystycznym i w starszym wieku takie wizyty nie będą dla niego niczym nadzwyczajnym.

Źródło: leczymymleczaki.pl, mw, zdrowie.pap.pl, PAP Zdrowie

zebyikona
zebyikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.