Choć niektóre kobiety potrafią wypić takie same ilości alkoholu jak mężczyźni, to jednak ich organizmy dużo gorzej znoszą skutki uboczne picia.
Kobiety posiadają więcej tłuszczu, a mniej wody niż mężczyźni, jak również niższy poziom enzymów istotnych w przetwarzaniu alkoholu w organizmie. Oznacza to, że kobiety konsekwencji picia doświadczają szybciej i dłużej niż mężczyźni.
U kobiet picie może spowodować uszkodzenia organów wewnętrznych i większe ryzyko przewlekłych chorób. Kobiety znacznie szybciej od mężczyzn zapadają na choroby wątroby związane z nadużywaniem alkoholu. Naukowcy twierdzą, że być może żeński hormon, estrogen, jest odpowiedzialny za podwyższone ryzyko zachorowań.
Nadmierne spożywanie alkoholu zostawia ślad także w mózgu. Badania wykazały, że pewne obszary mózgu są mniejsze u kobiet-alkoholiczek niż u innych kobiet i mężczyzn-alkoholików.
Według naukowców z Loyola Marymount University alkohol zwiększa również ryzyko rozwoju raka piersi. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism odkrył także, że z powodu alkoholu coraz więcej kobiet staje się sprawcami wypadków na drodze.
źródło: PAP Nauka w Polsce
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.