123nowezdrowie3
Redakcja
08/03/2012

Nie bagatelizuj żylaków

To choroba, która dotyczy głównie kobiet i choć nie jest to regułą, ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie – od towarzyszącego wieczorem uczucia ciężkich nóg, ale konsekwencje – nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, mogą być już zupełnie poważne

Mowa o żylakach kończyn dolnych. Ich pojawienie się świadczy o rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. – Właściwie nie ma problemu z jej rozpoznaniem, bo żylaki są na ogół dobrze widoczne. To niebieskie, kręte, poszerzone żyły lub wypukłe linie biegnące wzdłuż łydek, pod kolanami lub na udach. Najczęstsza dolegliwość to uczucie tzw. ciężkich nóg oraz obrzęk i ból w kostkach – informuje doktor Andrzej Kupisz, chirurg z centrum medycznego Humana Medica Omeda w Białymstoku.  Żylaki to choroba cywilizacyjna. – Wraz z wiekiem spada elastyczność i sprężystość ścianek żył. Dochodzi też do sytuacji uszkodzenia zastawek żylnych, które zapewniają przepływ krwi w kierunku serca. Jeżeli nie funkcjonują poprawnie, krew spływa z powrotem do nóg, gdzie gromadzi się, tworząc właśnie żylaki – informuje białostocki chirurg. Istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko ich powstania jest siedzący styl życia i stojąca praca. W takiej sytuacji warto zadbać o ruch – wystarczą spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie. – Aktywność fizyczna sprawia, że uruchamia się „pompa łydkowa” – skurcze mięśni łydek pobudzają krążenie w żyłach, co przeciwdziała powstawaniu żylaków – mówi doktor Kupisz.

Ryzyku ich pojawienia się towarzyszy ciąża, podczas której znacznemu zwiększeniu ulega objętość jamy brzusznej, wzrasta masa ciała i w naturalny sposób obniżenia się aktywność fizyczna. Wpływają na to także hormony, które powodują rozluźnianie żył. Na szczęście, ukojenie zbolałym nogom przyniosą masaże, pozycja siedząca z uniesionymi nieco nogami i moczenie stóp w chłodnej wodzie.  Istotne dla uniknięcia tej choroby ma utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, przeciwdziałanie nadwadze i otyłości oraz odstawienie używek – alkoholu, ale przed wszystkim rzucenie palenia.  Żylaki często nie powodują istotnych dla zdrowia powikłań, ale w wielu przypadkach mogą powodować stan zapalny żył. – Mogą wtedy pojawiać się na skórze, w miejscu powstania żylakowatego poszerzenia żyły bolesne, zaczerwienione zgrubienia. To właśnie zapalenie żył lub jej zamknięcie poprzez skrzep, którego oderwanie się i przemieszczenie wraz z krwią może wywołać niebezpieczny zator tętnicy płucnej – przestrzega lekarz z Omedy.

Zdaniem chirurga gdy tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące nas objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Podjęcie szybkiego leczenia może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami związanymi z rozwojem choroby. W początkowym stadium podejmowane są działania, które służą usprawnieniu przepływu krwi z nóg do serca i wzmocnieniu ścian żył. Po pierwsze to metody uciskowe np. stosując określone podkolanówki czy rajstopy, które zmniejszają średnicę naczynia żylnego oraz przestrzeń, w której może zatrzymywać się krew. Drugim sposobem jest zmiana stylu życia, przyzwyczajeń i nawyków.

W przypadku gdy choroba żył nosi już cechy bardziej rozwiniętej, stosuje się farmakoterapię wykorzystującą preparaty poprawiające napięcie naczyń żylnych oraz skleroterapię, polegającą na likwkidacji żylaków poprzez wstrzykiwanie śródnaczyniowe specjalnych środków obkurczających i leczenie chirurgiczne.

123nowezdrowie3
123nowezdrowie3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.