Do zimowego szaleństwa koniecznie trzeba podejść z głową – w przeciwnym razie łatwo o niebezpieczne kontuzje.
Nie daj się zwieść pozorom
Choć sezon narciarski nie należy do najdłuższych, to przygotowania do niego powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześniej. W sytuacji idealnej – powinniśmy być aktywni fizycznie przez cały rok. – Jazda na nartach to nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Adrenalina przez i frajda ze zjazdów jest tak duża, że często nie czujemy, ani nie zdajemy sobie sprawy z tego ile mięśni bierze udział w tej zabawie. Warto zadbać o to, by nasz organizm, który nie jest przyzwyczajony do dużej dawki ruchu każdego dnia, odpowiednio przed planowanym wyjazdem przygotować. Już Kilka tygodni ćwiczeń wystarczy, by zmniejszyć ryzyko kontuzji i obolałych mięśni. „Postarajmy się znaleźć ten czas na aktywność. To kwestia naszego zdrowia i sprawności – mówi Diana-Konopka Wnuk, trener personalny.
Grunt to dobry plan
Diana Konopka-Wnuk, trener personalny firmy Twój Fitness Sp. z o.o. zwraca uwagę na cztery najważniejsze aspekty treningu narciarskiego:
1. Buduj wydolność i wytrzymałość tlenową organizmu. Bez tego nie uda Ci się w pełni wykorzystać możliwości jakie daje stok, bo będziesz szybko się męczyć. Ponadto, kiedy kondycja nie jest najlepsza, bardzo łatwo o błędy techniczne – prostujemy kolana, odchylamy tułów do tyłu itp. Taki błąd może prowadzić do niebezpiecznego upadku i kontuzji.
2. Pracuj nad siłą mięśni nóg. Wzmacnianie nóg to najważniejszy element treningu, ale oczywiście nie jedyny. Silne mięśnie czworogłowe uda zagwarantują prawidłową pozycję i przyjemność ze zjazdów, zamiast bólu nóg już po kilku skrętach. Warto również zwrócić uwagę na wzmocnienie mięśni grzbietu, brzucha oraz ramion.
3. Ćwicz skoczność. To element, o którym często zapominamy w narciarskich programach przygotowawczych. Treningi z przeszkodami do pokonania i przeskokami świetnie przygotowują do jazy na muldach i w trudniejszych warunkach, gdzie czasem trzeba oderwać narty od ziemi. Poproś trenera na siłowni, żeby zaproponował Ci kilka ćwiczeń z takimi elementami.
4. Popracuj nad elastycznością swojego ciała. Ważne jest rozciąganie dynamiczne i statyczne. To kolejny element, który chroni przed poważnymi kontuzjami. Twarde, nieelastyczne włókna mięśniowe ograniczają zakres ruchów a tym samym prowadzą do skomplikowanych złamań nawet przy niewinnym z pozoru upadku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.