Zapewnianie o tym, że palić nie należy nie daje oczekiwanych rezultatów, dlatego wielu pracodawców postanowiło zaangażować się w sprawę nieco inaczej. Dlaczego jest to dla nich aż taki problem? Wystarczy zapoznać się ze statystykami. Typowy palący pracownik spędza 40 minut dziennie na oddawaniu się swojemu nałogowi. Rocznie stanowi to 22 dni płatnego urlopu.
Oczywiście te dane nie mówią tylko o tym, ile czasu jest marnowane przez pracowników. Mają wskazywać także na problemy z koncentracją. Palacze, poprzez swój nałóg, są mniej efektywni, a do tego mają większe problemy z odpornością – częściej chorują, a to oznacza kolejne dni wolne od pracy.
Uzależnienie od nikotyny przestało być prywatną sprawą pracowników w 2010 roku. Wtedy wprowadzono w Polsce całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach. W firmach nie ma obowiązku utworzenia palarni, więc tam gdzie jej nie ma, pracownicy muszą wychodzić na zewnątrz, a tym samym opuszczają swoje miejsce pracy na dłużej. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję we wsparcie pracowników w walce z nałogiem.
Jak to robią? Wprowadzają programy antynikotynowe, które mają być korzystne dla obu stron. Firma zyskuje realne oszczędności, ponieważ bezpowrotnie znikają przerwy na papierosa, a pracownicy dodatkową motywację w walce z coraz bardziej uciążliwym nałogiem – zazwyczaj jest to atrakcyjna nagroda, którą oferuje firma lub wybierają sami zainteresowani.
Tego typu inicjatywy nie są zbyt drogie, a z pewnością podnoszą rangę firmy na tle innych. Co więcej, można w nich także zauważyć większe zaangażowanie pracowników w swoje obowiązki
Palenie to oczywiście duży problem dla firmy, z drugiej jednak strony, palenie jest najzwyczajniej w świecie niezdrowe i prowadzi do licznych chorób. Jak wynika z badań, jeden na czterech palaczy skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Rolą pracodawcy jest odpowiednia motywacja zatrudnionych do pracy nad sobą. Niezwykle ważna jest również edukacja, jako pomoc i wsparcie w walce z nałogiem, a także nagroda w zasięgu ręki, która zmobilizuje do wytrwania w postanowieniu.
Źródło: www.prasoweinfo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.