Czym skorupka za młodu…
Według niemal wszystkich badań polskie dzieci nie spożywają wystarczającej ilości warzyw i owoców, a tyją szybciej niż rówieśnicy w innych krajach. Wg Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej do 2035 Polska może być niechlubnym liderem pod względem zagrożenia cukrzycą. A to właśnie przy udziale roczników chodzących dziś do szkoły.
Jeśli dzieci i młodzież nie przywykną do zdrowych posiłków w młodym wieku, najprawdopodobniej w dorosłym życiu będą serwować niezdrowe produkty nie tylko sobie, ale również swoim dzieciom. Jedząc zbyt małe ilości warzyw i owoców, najzwyczajniej nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości substancji odżywczych i witamin.
Co znajdziemy w owocach i warzywach?
Wśród wielu składników, w które bogata jest dieta roślinna, należy wymienić:
- witaminy (C, z grupy B, beta-karoten)
- składniki mineralne (potas, magnez, wapń, żelazo)
- cukry (proste, dwucukry, wielocukry)
- błonnik
- barwniki
Składniki te wpływają na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie młodego organizmu, dodają mu energii i wzmacniają odporność. Spożywanie warzyw i owoców już od najmłodszych lat może uchronić nas przed otyłością i rozwojem chorób cywilizacyjnych – jak nowotwory, zawał serca czy choroby sercowo-naczyniowe.
Od 6 miesięcy
Dziecko powinno otrzymać pierwsze warzywa, gdy ma pół roku. Zacznijmy od podawania małych porcji – wystarczy jedno warzywo dziennie. Następnie powinniśmy stopniowo zwiększać ich ilość, jak i wprowadzać owoce. Aby zachęcić najmłodszych do jedzenia produktów roślinnych powinniśmy być cierpliwi i konsekwentni – dotyczy to obojga rodziców. Po jakimś czasie dziecko będzie samo sięgać po owoce i warzywa, które mu wcześniej stopniowo, ale konsekwentnie proponowaliśmy.
Jak zachęcić?
Teoria teorią, jednak rzeczywistość bywa trudniejsza. Niekiedy mimo stosowania się do zaleceń, wielu rodzicom ciężko mówić o sukcesie. Przede wszystkim my jako rodzice spożywajmy jak najwięcej warzyw i owoców, wówczas dzieci pójdą w nasze ślady.
O jakich wskazówkach powinniśmy jeszcze pamiętać?
1. Kolejność wprowadzania produktów do diety
Owoce zawierają więcej cukru niż warzywa, dlatego są bardziej lubiane przez dzieci. Gdy wprowadzamy do diety malucha pokarm stały – najpierw wprowadźmy warzywa, a dopiero po jakimś czasie owoce.
2. Wspólne przygotowywanie posiłków
Posiłki przyrządzajmy wspólnie z dziećmi. Jeśli są w odpowiednim wieku, mogą same pokroić składniki na sałatkę czy wycisnąć sok w wyciskarce. Jeśli syn czy córka są za mali na posługiwanie się nożem, możemy podsunąć im pokrojone już warzywa i owoce, aby samemu skomponowali sałatkę.
3. Dajmy wybór
Owoce i warzywa są chętniej jedzone przez dzieci, które nie tylko wspólnie z rodzicami przygotowują posiłki, ale też mają wybór, które z nich chcą jeść. Każdy ma swój gust i nie należy narzucać go swoim dzieciom. Jedno dziecko woli marchewkę, bo ma ładny kolor i chrupie, a inne wybierze ogórka, gdyż zna go z piosenki. Warto też sięgać po mniej oczywiste wybory, jak pożywna i chrupka kalarepa, a czasami zaskoczyć dzieci czymś egzotycznym, np. batatem.
4. Własna uprawa
Jeśli będziemy prowadzić własną uprawę i pomogą nam w tym dzieci – sukces będzie gwarantowany. Zachęćmy „małych farmerów” do obserwowania, jak rosną pomidory czy papryka. Później chętnie będą zjadać owoce własnej pracy.
Na podstawie inf. pras.
CytujSkomentuj
Wspaniały pomysł. Teraz jest mnóstwo cudownych warzywek i owoców i dziecko może brać takie kolorowe smakołyki do przedszkola czy szkoły. Do tego butelka wody lub soku zrobionego w domu z wyciskarki za grosze i jest naprawde zdrowa przegryzka!
CytujSkomentuj
Teraz jest zima (niby, haha) wiec o najbardziej wartosciowych warzywach i owocach mozna sobie pomarzyc.
Ale jesli ktos jest zapalonym tworca przetworow kuchennych to ma raj w spizarce.
Ja czesto robie pomidory w zalewie badz jako przecier i sprawdza mi sie przy szybkim obiedzie.
Ale to latem trzeba i wybrac na przetwory bo to sa inne.