Skitour nazywa się czasami ski-alpinizmem. Idea tego sporu polega na poruszaniu się po wysokich górach – wszędzie tam, gdzie występują długie, strome i – dla zwykłego miłośnika narciarstwa – dość niebezpieczne – zjazdy i podejścia. Pasjonaci zjazdy i poruszanie się po głębokim i nie ubitym śniegu łączą ze wspinaczką. Do tego rodzaju rozrywki potrzebny jest specjalny sprzęt – specjalne buty, kijki, łączenia, narty, foki i harszle (metalowe zęby umocowane po dwóch stronach narty, zwiększające jej przyczepność). Sprzęt ten ma służyć nie tylko do zjeżdżania, ale i umożliwiać narciarzom podejście na często trudne do osiągnięcia szczyty.
Małopolska jest idealnym miejscem do uprawiania tego rodzaju sportu. Na nartach skitourowych można szusować w sercu Tatr, można też chodzić w rakietach śnieżnych po zamarzniętych stawach. A co najważniejsze – nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych na odpowiedni i bezpieczny sprzęt. Od miesiąca można bowiem go wypożyczyć w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach.
Jest też kilka tras, którymi można się poruszać bez obaw o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Narciarze skitourowi mogą na przykład przejść np. z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka lub przez Zawrat do Doliny Gąsienicowej. Po wycieczce turyści będą mogli oddać sprzęt w specjalnym punkcie w Zakopanem.
Brawurowe zjazdy z himalajskich ośmiotysięczników – wizytówkę skitour – można znaleźć na kanałach youtube. W Tatrach alpejskie szczyty zastępuje między innymi Mnichowy Żleb – miejsce, które miłośnicy zjazdów na nartach z dreszczykiem upodobali sobie szczególnie.
Jednak skitourowa adrenalina to nie jest coś dla każdego. – To przede wszystkim sport dla doświadczonych narciarzy. Dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję fizyczną i bardzo duże doświadczenie w jeździe na nartach, czasami w bardzo trudnych warunkach – mówi Adam Michalak, miłośnik skitouru z Warszawy, zimą stały bywalec Zakopanego. – Dla niewtajemniczonych najłatwiej wyjaśnić to tak: Skitour to połączenie jazdy na nartach po stromych stokach, wędrówki narciarskiej podobnej do biegów i wspinaczki górskiej. Tu liczą się umiejętności i dobry sprzęt – podkreśla skitourowiec, który wraz z grupą znajomych uprawia ten sport od dwóch lat.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.