Badaniami objęto 5580 kobiet pochodzenia latynoamerykańskiego, których średnia wieku wynosiła 49,7 lat. 58 proc. uczestniczek było po menopauzie, a 61,3 proc. doświadczało zaburzeń lękowych .
Okazało się, że panie, których obwód w pasie był zbyt duży w stosunku do ich wzrostu częściej, miały objawy zaburzeń lękowych.
Stosunek obwodu talii do wzrostu okazał się już wskaźnikiem pozwalającym dobrze określić ryzyko kardiometaboliczne. Zgodnie z tym wskaźnikiem kobieta jest otyła, jeśli jej obwód w pasie wynosi więcej niż połowę jej wzrostu.
Zaburzenia lękowe to jedno z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia psychicznego i znacznie częściej dotykają kobiet (zwłaszcza w średnim wieku ze względu na spadek poziomu estrogenu). Mają one związek z podwyższonym ryzykiem rozwoju, m.in. chorób serca, cukrzycy i chorób układu oddechowego.
– Zmiany hormonalne mogą mieć wpływ zarówno na rozwój zaburzeń lękowych, jak i otyłości brzusznej. Te badania sugerują, że w przypadku kobiet w średnim wieku stosunek obwodu talii do wzrostu może wskazywać na potrzebę ewaluacji pacjentek pod kątem zaburzeń lękowych – komentuje dr JoAnn Pinkerton z NAMS.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.