Jest to wynik zmętnienia soczewki oka i utraty jej przejrzystości. Zaćma najczęsciej związana jest z naturalnymi procesami starzenia, ale może też dotknąć młodsze osoby. Badania wzroku pod kątem zaćmy powinny przeprowadzać przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy. Zaćma nieleczona może prowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Jakie są sposoby jej leczenia? Metod jest kilka, ale jedyną skuteczną jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy polegający na rozbiciu i usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Przed poddaniem się operacji należy wybrać soczewki wewnątrzgałkowe, które zostaną wszczepione. Nie wszystkie bowiem pozwalają na powrót do dawnych przyzwyczajeń.
Ciągła praca z komputerem, długie przesiadywanie przed telewizorem, nocne granie na konsolach, czytanie gazet przy sztucznym świetle – ulubione zajęcia panów męczą oczy i z czasem osłabiają wzrok. Kiedy ostrość widzenia stopniowo się pogarsza, początkowo można nie zauważyć różnicy, jednak po pewnym czasie zaczyna się odczuwać znaczny dyskomfort. Jeśli zauważysz u swojego mężczyzny takie objawy jak częste pocieranie oczu lub ich mrużenie podczas oglądania telewizji, oraz fakt, że czytana gazeta wędruje coraz dalej od twarzy, pomyśl, czy nie warto namówić go na badania kontrolne u okulisty. Pozwolą one ustalić jakie zmiany zachodzą w oczach i jakie kroki należy przedsięwziąć, by przywrócić ostrość widzenia.
CytujSkomentuj
Mój mąż jest informatykiem i to prawda, bardzo często mówi że go bolą oczy od komputera. Zapomina niestety o częstszym mruganiu czy nawilżaniu oczu kroplami czy choćby solą fizjologiczną i mówi że czuje pieczenie i kłucie – czyli idealnie przyczyny tu opisane. Podsunę mu ten artykuł. może łatwiej zrozumie że może sobie zrobić sam krzywdę.