Aromaterapia przez wielu uważana jest za metodę leczenia. Przede wszystkim jednak jest to droga do poprawiania samopoczucia za pomocą naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) i przez skórę (masaż, kąpiel lub kompres). Olejki zapachowe mogą działać antyseptycznie, pomagają zwalczać infekcje wirusowe i grzybicze, część z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudza krążenie i dotlenienie krwi. Olejki eteryczne pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych.
Co potrafią poszczególne zapachy?
*Bazyliowy odstrasza niektóre owady, łagodzi skutki ukąszeń i użądleń (osy). Poza tym jest doskonałym środkiem przeciwbólowym, pomaga na migreny i przy bólach reumatycznych. Łagodzi też lęki i depresje oraz stany histerii i związaną z nimi bezsenność.
*Cedrowy ma właściwości bakteriobójcze. Stosuje się go przy przeziębieniach, kaszlu, a także w mieszankach przeciwtrądzikowych i przy infekcjach skóry. Stosuje się go również przy łupieżu, łojotoku i łysieniu.
*Cynamonowy polecany jest na kurzajki i stany zapalne skóry. Daje on dobre efekty w zwalczaniu pasożytów skóry, jak wszy czy świerzb, a także jest łagodnym afrodyzjakiem.
*Cyprysowy dodany do kąpieli może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia krążenia krwi, żylaki, drętwienie kończyn, skurcze mięśni, pękanie naczyń krwionośnych, problemy menopauzy i bóle menstruacyjne.
*Geraniowy, stosowany w masażu pomaga w walce z cellulitem i otyłością, cukrzycą i nerwobólami. Leczy też infekcje skóry, suche egzemy, wrzody i rany.
CytujSkomentuj
e, na ukąszenie osy nic nie działa tak skutecznie jak potarcie rozkrojoną cebulą. Choć akurat pod względem zapachu z lekka to niewyjściowe